Obróbka skrawaniem to stopniowe uzyskiwanie wymagań stawianych przez konstruktora, czyli wymiarów i chropowatości w wyniku usunięcia warstwy materiału za pomocą narzędzia skrawającego. Charakteryzuje się ona złożeniem dwóch ruchów mianowicie obrotowego i posuwistego narzędzia lub przedmiotu obrabianego w przestrzeni roboczej obrabiarki.

Poza klasyczną obróbką skrawaniem można spotkać się jeszcze z jej bardziej precyzyjną odmianą, czyli obróbką skrawaniem cnc. Obróbka skrawaniem cnc jest wykonywana w tej sam sposób, co klasyczne obróbka skrawaniem, z tymże narzędzie skrawające jest sterowane przy użyciu maszyn numerycznych cnc. Sterowanie cnc wykorzystywane w obróbce skrawaniem pozwala na wysoce powtarzalne wykonanie elementów, wysoką precyzję i jakość wykonania, a także oszczędność materiału.

Wieloletnie doświadczenie związane z tego typu produkcją pozwala nam na uzyskiwanie bardzo dobrych efektów zarówno jakościowych,jak i kosztowych wytwarzanych wyrobów. Chcemy zaoferować Państwu między innymi usługi z zakresu:

 • toczenia,
 • frezowania,
 • wiercenia,
 • szlifowania,
 • cięcia.

CIĘCIE

Cięcie to podstawowa operacja wykonywana niemalże na początku każdego procesu technologicznego.

W przypadku obróbki skrawaniem wykorzystujemy powszechnie stosowane piły taśmowe. Umożliwiają one cięcie zarówno pojedynczo, jak i w pakietach wszelkiego rodzaju rur, prętów, profili i innych kształtowników. Dzięki automatycznej regulacji posuwu zachowana jest maksymalna wydajność piły przy jak najlepszej żywotności taśmy z zachowaniem oczekiwanych wymiarów ciętych detali.

W niektórych przypadkach operacje cięcia wykonywane są również na frezarkach bądź tokarkach, uzależnione jest to od danych wymagań konstrukcyjnych detalu.

CIĘCIE CNC

Jedną z głównych metod obróbki skrawaniem jest cięcie. Cięcie jest wykorzystywane w niemalże każdym procesie technologicznym. Jest to metoda, którą można wykonywać na wiele klasycznych sposobów, a także przy wykorzystaniu maszyn numerycznych, czyli przy wykorzystaniu sterowania numerycznego cnc. Cięcie cnc pozwala na szybki i bardzo precyzyjne obrobienie metalu, o wiele dokładniejsze niż w przypadku zwykłego cięcia. Cięcie cnc można wykorzystywać w takich samych przypadkach jak zwykłe cięcie, nie ma tu żadnych zastrzeżeń.

FREZOWANIE

Frezowanie to obróbka skrawaniem wykonywana przy użyciu obrotowego wieloostrzowego narzędzia - freza. Dzięki zastosowaniu odpowiednich systemów narzędziowych i wysokowydajnych głowic frezarskich z wymiennymi płytkami oraz wysokiej technologii narzędzi węglikowych operacją frezowania w wielu przypadkach udaje nam się zastępować dodatkową obróbkę wykańczającą jak na przykład szlifowanie. Pozwala to na efektywniejsze wykorzystanie własnych środków produkcji przy zachowaniu żądanej jakości gotowych wyrobów.

Podstawowe typy operacji, jakie możemy Państwu zaoferować na stanowisku frezarskim to:

 • frezowanie wgłębień,
 • frezowanie rowków,
 • gwintowanie,
 • frezowanie kanałów i przecinanie,
 • obróbka otworów,
 • wytaczanie,
 • frezowanie płaszczyzn, powierzchni krzywoliniowych oraz różnych promieni.

FREZOWANIE CNC

Poza klasycznym frezowaniem w obróbce skrawaniem wyróżnić można równie frezowanie cnc. Jest to metoda bardziej precyzyjna od klasycznej i w jej przypadku nie trzeba już w ogóle dodatkowych działań związanych z obróbką wykańczającą. Frezowanie cnc wykorzystuje rozbudowane sterowanie numeryczne, dzięki specjalnym maszynom numerycznym wyposażonym w mikrokomputer, który można dowolnie zaprogramować, co pozwala na zdecydowanie bardziej precyzyjną obróbkę. Frezarkę cnc wspomaga specjalny program CAD/CAM, a samo narzędzie jest niezastąpione, gdyż pozwala na bardzo szybkie i dokładne zrealizowanie określonego projektu. Frezowanie cnc pozwala na przeprowadzenie operacji takich samych jak w przypadku klasycznego frezowania, z tymże jakość tych operacji jest znacznie wyższa.

TOCZENIE

Tą metodą obróbki skrawaniem wykonujemy operacje na powierzchniach zewnętrznych i wewnętrznych przedmiotów w kształcie brył obrotowych za pomocą narzędzi, głównie noży tokarskich. W naszym parku maszynowym wykorzystujemy w szerokim zakresie tokarki uniwersalne oraz wysokowydajne automaty tokarskie.

Zastosowanie nowoczesnych systemów narzędziowych z wymiennymi płytkami, konwencjonalnych noży jednolitych oraz innych środków produkcji, a także odpowiednio dobranych parametrów obróbki pozwala nam bardzo efektywnie przeprowadzać operacje na stanowiskach tokarskich takie jak:

 • toczenie kształtowe powierzchni stożkowych oraz walcowych.
 • gwintowanie,
 • obróbkę otworów,
 • szlifowanie,
 • cięcie
 • radełkowanie.

TOCZENIE CNC

Toczenie cnc to jeden z wielu typów toczenia metalu. Toczenie cnc jest metodą o wiele bardziej skomplikowaną od zwykłego toczenia, ale za to elementy obrobione tą metodą są o wiele bardziej precyzyjne i jakościowo wyższe. Toczenie cnc to wykonuje się tak samo jak klasyczne toczenie, czyli poprzez wprowadzanie obrabianego przedmiotu w ruch obrotowy, a następnie skrawanie jego powierzchni narzędziem obróbczym, w tym przypadku narzędzie obróbcze sterowane jest za pomocą cnc. Toczenie cnc pozwala na precyzyjne, szybkie, a także wysoce powtarzalne obrobienie elementu nawet o bardzo skomplikowanych kształtach. Przy toczeniu cnc oszczędza się również sporą część materiału.

WIERCENIE

To jedna z najczęściej wykonywanych operacji w produkcji wyrobów z metali. W naszym przypadku wykonujemy je zarówno na wiertarkach kadłubowych, stołowych, ręcznych jak i frezarkach oraz tokarkach.

Wiercenie czyli wykonywanie otworów cylindrycznych obejmuje główny ruch obrotowy oraz ruch liniowy posuwu wgłębnego.

Do wiercenia powszechnie wykonywanego w naszym zakresie produkcji zaliczamy:

 • wiercenie - wykonanie otworu,
 • powiercenie - powiększanie średnicy otworu,
 • pogłębianie - zmiana wymiarów otworu,
 • rozwiercanie - w celu uzyskania dokładnego wymiaru i małej chropowatości.

 

« Powrót
 

Masz jakieś pytania? Chcesz wiedzieć więcej?
Wypełnij poniższy formularz!
Chętnie odpowiemy na każde Twoje pytanie!

 • Imię i nazwisko:
 • Kontakt (telefon lub e-mail):
 • Zapytanie:
 

Pola tolerancji otworĂłw

Pasowanie luĹşne, Pasowania mieszane, Pasowania ciasne...

 

Tagi strony:
frezowanie cnc, obróbka metali, Poznań

  Copyright © 2015
FLUDRA Sp. z o.o.
63-000 Środa Wlkp
ul. Harcerska 18 E
tel.: +48 61 285 34 31
fax: +48 61 285 04 30
e-mail: biuro@fludra.com.pl
Mapa serwisu